18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

22.03.2023 183

24-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-202324-03-2023

Bir esenliktir 18 Mart, kurtuluşun efsanevi çığlığını hatırlatır. Birlik ve beraberliğe olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığı ülkemizde,  iman ve azmin, metanet ve gücün, birlik ve beraberlikle kenetlenmenin en diri örneğidir Çanakkale Zaferimiz.

Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen büyük bir mücadelenin adı, şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihan, canların gül bahçesine girercesine şehadete atıldığı bir mekandır Çanakkale..

 1915 yılında dünyanın o zamana kadar gördüğü ilk kapsamlı çıkartma harekatı olan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda bir dizi yeni savaş teknolojisinin de ilk kez denendiği sahadır. 8,5 ay süren kara savaşlarında bir milyona yakın insan göğüs göğse çarpışmıştır. Metrekareye altı bin merminin düştüğü, I.dünya savaşının en çetin ve yıpratıcı ölüm kalım savaşında, İtilaf devletlerinin hain hesabı Çanakkale’den geri dönmüştür bu zafer sayesinde.

 

Milletimizin verdiği bağımsızlık mücadelesinin şanlı, bir o kadar da acılarla dolu bu sayfasında hürriyet uğruna verilen canlar , sönen gencecik hayatlar ulusal özgürlük tarihimize eşsiz bir nitelik kazandırmıştır.

 

Tarih şuuru kazanmış bir neslin bireyleri olarak Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerimizin hazırlamış olduğu programla vatanı ve kutsal saydığı değerleri için canını feda etmekten çekinmeyen bu ölümsüz kahramanlarımız saygıyla anılmış, destansı mücadelenin nesilden nesile anlatılması bilincinde cepheden yükselen nağmeleri öğrencilerimizin duygularında hayat bulmuştur. Can pazarında verilen insanlık dersleriyle

ölüme tezkere almak için gün sayan ve ateşe koşan taze tenlerin 108. yıl dönümünü kutladığımız Çanakkale Destanı, tarihin dilinden ebediyen düşmeyecektir.

Bu destanın canlı örneğini, "Türk’ün kanının düştüğü toprak parçası, bayrağını dikmeden yeşermez!" Diyerek tüm dünyaya gösteren bir milletin evladı olmanın haklı gururuyla Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi sonsuz saygı ve rahmetle anıyoruz.